Osobní dokumenty a délka pobytu

Cestující přijatí na základě předložení průkazu totožnosti

---

Cestující přijatí na základě předložení pasu bez nutnosti víza

Všechny cestovní pasy musí být platné nejméně 3 měsíce nad rámec zamýšleného pobytu; nebo 1 měsíc nad rámec předpokládaného pobytu v případě, že pas byl vydán vládou země, která má konzulární zastoupení na Novém Zélandu a je v případě nutnosti schopna vydat a obnovit pas.

Australské pasy a pasy obsahující zpáteční vízum australského občana, jakož i pasy obsahující novozélandské pobytové vízum, nebo novozélandské zpáteční vízum, musí být platné při příjezdu do země.

Australští držitelé cestovních pasů a další osoby, které jsou držiteli australského "Rezidentního zpátečního víza", vyznačeného v jejich cestovním pasu, mohou vstupovat na území Nového Zélandu na dobu neurčitou bez nutnosti víza.

Státní příslušníci následujících zemí mohou vstoupit na území Nového Zélandu s platným cestovním pasem, bez nutnosti víza, pro pobyt nepřesahující tři měsíce:


Andorra

Maďarsko

Portugalsko *

Argentina

Island

Katar

Rakousko

Irsko

Rumunsko

Bahrajn

Izrael

San Marino

Belgie

Itálie

Saúdská Arábie

Brazílie

Japonsko

Singapur

Brunej

Korea (Jižní)

Slovensko

Bulharsko

Kuvajt

Slovinsko

Kanada

Lotyšsko

Jihoafrická republika

Chile

Lichtenštejnsko

Španělsko

Chorvatsko

Litva

Švédsko

Kypr

Lucembursko

Švýcarsko

Česká republika

Malajsie

Tchaj-wan (2)

Dánsko

Malta

Spojené Arabské Emiráty

Estonsko

Mexiko

Velká Británie **

Finsko

Monako

USA

Francie

Nizozemsko

Uruguay

Německo

Norsko

Vatikán

Řecko (1)

Omán

Macao (SAR)

Hong Kong (SAR)

Polsko

(1) cestovní pas vydaný po 1. lednu 2006.

(2) cestovní pas musí obsahovat osobní identifikační číslo.

* Portugalští držitelé cestovních pasů musí mít právo trvale pobývat v Portugalsku

** - Pasy označené "britský občan" a další britské pasy, včetně dokladů o právu na trvalý pobyt ve Velké Británii:

Maximální povolená délka pobytu 6 měsíců

- Pasy označené textem "Britský státní příslušník (zámoří)":

Maximální povolená délka pobytu 3 měsíce

Návštěvníci musí být držiteli dostatečných finančních prostředků na dobu předpokládaného pobytu (obvykle 1.000 NZD na osobu a měsíc, nebo 400 NZD v případě předplaceného ubytování) a platných letenek a dokumentace potřebné pro jejich další destinace nebo na zpáteční cestu.

Návštěvníci, kteří chtějí zůstat déle než 3 měsíce (6 měsíců pro občany Velké Británie), musí podat žádost o vízum před cestou na Nový Zéland.

Cestující, po kterých je vyžadováno předložení pasu a vízum

Všichni návštěvníci za zemí, které nejsou uvedené výše musí být držiteli platného cestovního pasu a víza, nebo vstupního povolení.

Víza

Víza jsou zpravidla poskytována na období turistické návštěvy až na šest měsíců.

Tranzit

Tranzitní vízum není nutné pro státní příslušníky bezvízových zemí, uvedených výše a státní příslušníky zemí, uvedených níže, pokud  pokračují v cestě do třetí země do 24 hodin od příjezdu na území Nového Zélandu. Opuštění letištních tranzitních prostor není povoleno.


Bahamské ostrovy

Panama

Bermudy

Papua Nová Guinea

Bolívie

Paraguay

Kolumbie

Peru

Kostarika

Filipíny

Ekvádor

Samoa

Indonésie

Šalamounovy ostrovy

Kiribati

Thajsko

Marshallovy ostrovy

Tonga

Mikronésie

Tuvalu

Nauru

Vanuatu

Palau

Venezuela

Návštěvníci, pokračující ve své cestě do Austrálie, kteří jsou držiteli aktuálního víza do Austrálie nepotřebují průjezdní vízum.

Státní příslušníci Francie v tranzitu přes Nový Zéland, kteří dále pokračují v cestě do Francouzské Polynésie a Nové Kaledonie musí být držiteli platného cestovního pasu.

Státní příslušníci Nepálu musí být držiteli víza (včetně tranzitního víza), za všech okolností, vyjma případů, kdy pokračují v cestě do Austrálie, a za předpokladu, že jsou držiteli platného australského víza.

Registrační formality

Po příjezdu musí všichni návštěvníci vyplnit dvě kopie formuláře prohlášení, včetně vstupní karty pro cestující (pro imigrační a statistické účely), stejně jako celní prohlášení a prohlášení Ministerstvu zemědělství.

Omezení

Pasy vydané v Somálsku nejsou na Novém Zélandu přijímány.

Pro návštěvníky s některými onemocněními (např. duševní nemoci, tuberkulóza), nebo osoby, které pobývaly ve vězení, je vyžadováno zvláštní povolení ke vstupu do Nového Zélandu.

Povolení se vyžaduje i pro všechny osoby, které chtějí navštívit ostrov Tokelau. Žádost by měla být podána na úřad pro záležitosti Tokelau ve městě Apia. Další informace jsou k dispozici prostřednictvím letecké společnosti Air New Zealand ve městě Apia. Povolení je rovněž vyžadovaného od cizinecké policie Samoa, při opuštění a další návštěvě území Samoa.

Další informace jsou k dispozici prostřednictvím:

Zdravotní předpisy a bezpečnostní opatření

Žádný očkovací průkaz není nutné pro mezinárodní cestovatele. Horečka dengue byla hlášena z oblasti Cookových ostrovů.

Bezpečnost

Drtivá většina návštěv Nového Zélandu je bezproblémová. Riziko terorismu je zde nízké.

Kapesní krádeže a další pouliční kriminalita se vyskytuje ve velkých městských oblastech. Zprávy o krádežích z vozidel bez dozoru, na vzestupu jsou zejména krádeže najatých vozidel/ karavanů v hlavních turistických oblastech. Návštěvníkům je doporučeno ponechat své cennosti, kreditní karty, osobní doklady v hotelovém sejfu, je-li k dispozici.

Povolený bezcelní dovoz

Osoby starší 17-ti let mohou bezcelně dovážet následující:


cigarety*

200 nebo

tabák*

250 g nebo

doutníky*

50 nebo

směs všech tří hmotnosti ne vyšší než*

250g

víno

4,5 l nebo

pivo

4,5 l a

destiláty a likéry

3 lahve o obsahu 1.125 ml

parfémy

malé množství v otevřených nádobách

jiné zboží

v celkové hodnotě 110 NZD

* Od 1. listopadu bude snížen limit na tabák na 50 kusů cigaret nebo 50 g tabáku

Každá částka nad tento limit bude podléhat clu a bude předmětem GST (daň za zboží a služby).

Cestující mají také nárok na využití koncese pro osobní zboží, která jim umožňuje, dovážet bez cla  zboží (s výjimkou alkoholu a tabákových výrobků) získané v zahraničí a / nebo zakoupené bezcelně na Novém Zélandu, s celkovou kombinovanou hodnotou do 700 NZD. Pokud je hodnota zboží vyšší než 700 NZD, může na něj být uplatněno clo a daň za zboží a služby (DPH). Toto zboží je považováno za osobní majetek, tj. podléhá zmíněné koncesi, a musí být určeno pro osobní použití nebo určeny jako dárek.

Osobní věci

Mezinárodní celní úmluvy pro cestování

Vláda Nového Zélandu je smluvní stranou Úmluvy o celních úlevách pro turistiku (New York, 1954).

Věci osobní potřeby

Návštěvníci mohou dovážet bezcelně veškeré své oblečení a další osobní věci, které jsou určeny pro jejich osobní potřebu a nikoli k prodeji, darování nebo odstranění jiným způsobem, za předpokladu, že jsou vyvážené na odchodu z území Nového Zélandu.

Pojem "osobní předmět" zahrnuje osobní předměty typu obvykle nošeného cestujícím, včetně šperků (ale nikoli nezasazené drahokamy nebo polodrahokamy), hodinky, toaletní potřeby, předměty k individuálním ozdobným účelům, obvykle oblečené nebo nošené cestujícím, a předměty užitkového charakteru. V kategorii ostatních osobních věcí může návštěvník také dovážet následující předměty bez úhrady celních poplatků, za podmínky, že byly vyvezené z Nového Zélandu na konci jeho pobyty:


kamery: video nebo filmová kamera s přiměřeným množstvím filmů, pásek a příslušenství

mobilní telefon

přenosný hudební nástroj

přenosný rádiový přijímač

přenosné zařízení k reprodukci zvuku a videa, jako je magnetofon, CD přehrávač, DVD přehrávač, mini-přehrávače, diktafony, s disky a páskami

přenosný osobní počítač (laptop) a příslušenství

dalekohled

kočárek a sportovní kočárek

invalidní vozík

V případě jakýchkoli pochybností mohou celní orgány požadovat zálohu v hotovosti na pokrytí nákladů a obvykle splatné daně za zboží a služby (GST). Záloha je vratná při vývozu zboží.

Doprovázené zboží do celkové kombinované hodnoty 700 NZD lze dovážet bezcelně a bez nutnosti úhrady daně za zboží a služby (GST).

Doprovázené zboží, přesahující hodnotu 700 NZD může podléhat platbě plné sazby celních poplatků a podléhá i GST.

Manžel a manželka, nebo spolu cestující osoby, nemohou spojit jednotlivé koncese. Děti mohou uplatnit nárok obecné koncese za předpokladu, že dovážené zboží je jejich vlastním majetkem, a lze očekávat, že dítě jej bude vlastnit a používat.

Úplné celní poplatky jsou splatné na zboží, které není způsobilé pro koncesi, nebo je nad rámec povolených limitů; pokud je však clo a DPH nižší než 60 NZD, nebude vybíráno.

Clo je založeno na transakční hodnotě zboží, které je obecně za zboží skutečně zaplacenou cenou.

V případech nedoprovázených zavazadel lze získat maximální koncesi vzetím zboží, které podléhá clu na loď nebo do letadla, ve kterém dovozce cestuje; přičemž zvlášť odeslaná zavazadla budou obsahovat zboží jako oblečení, osobní předměty, předměty určené pro domácnost nebo jiné předměty, které jsou kvalifikované jako bezcelní dovoz.

Sportovní vybavení

Sportovní potřeby mohou být dovážené, nicméně vybavení pro kempování, použité golfové hole a používané jízdní kola musí být deklarována (z důvodu možné kontaminace půdy), což je důležité zejména s ohledem na hrozbu slintavky a kulhavky. Další informace jsou k dispozici v kapitole, týkající se "Střelných zbraní".

Pro další informace kontaktujte:

Národní informační centrum

New Zealand Customs

(Celní správa Nového Zélandu)

P.O. Box 29

Auckland

Tel.: 0800 428 786 (v rámci Nového Zélandu)

+64 9 927 8036 (ze zahraničí)

Fax: +64 9 927 8019

e-mail: feedback@customs.govt.nz

internet: http://www.customs.govt.nz/

Pravidla pro zvířata

Kočky a psi

Dovoz koček a psů z Austrálie - zvířata musí být označena mikročipem a musí být doprovázena veterinárním osvědčením a očkovacím průkazem proti vzteklině. Zvířata jsou zkoumána při příjezdu, ale nepodléhají karanténě.

V případě psů a koček z ostatních zemí je majitel povinen požádat o dovozní povolení nejméně 6 týdnů před cestou.

Dovoz některých zvířat není na Nový Zéland vůbec povolen – seznam povolených zemí je k dispozici na: http://www.biosecurity.govt.nz/files/ihs/guidance-catdog.gen.pdf

Dovoz psů následujících plemen není povolen: Argentinská doga, Brazilská fila, Japonská tosa, Pit bull teriér, Presa Canario (Kanárská doga)

Další informace jsou k dispozici prostřednictvím odkazu na Ministerstvo pro primárních odvětví (MPI) Biosecurity - http://www.biosecurity.govt.nz/.

Ostatní zvířata a ptáci

Dovoz následujících druhů zvířat je zakázán:

- ptáci

- plazi

- hadi

- fretky

- Morčata

- Myši a krysy

Vyšetření při příjezdu

Všechna zvířata musí být zkontrolována a schválena inspektorem jmenovaným dle Zákona o zvířatech z roku 1967 před přistáním na území Nového Zélandu. Poplatek je splatný.

Adresa pro další informace

Ministry for Primary Industries

(Ministerstvo pro primárních odvětví)

P.O. Box 2526

Wellington 6140

Tel.: +64 4 894 0100 (0800 00 83 33 v rámci Nového Zélandu)

Fax: +64 4 894 0720

e-mail: animalimports@mpi.govt.nz

http://www.biosecurity.govt.nz/enter/personal/pets

Omezený či zakázaný dovoz/vývoz

Omezený dovoz

Střelné zbraně

Všechny zbraně musí být deklarované na příjezdu do Nového Zélandu celními orgány a novozélandskou policií.

Návštěvník se musí obrátit na letištní policii na mezinárodním letišti příletu, za účelem získání povolení k dovozu; následně musí podat žádost o „návštěvní povolení pro střelné zbraně“ (T licence), které je platné na dobu jednoho roku.

Povolení k dovozu

Povolení k dovozu je okamžitě vydáno v den příjezdu za předpokladu, že střelné zbraně odpovídají typu, schválenému pro dovoz na území Nového Zélandu. Návštěvníkům je doporučena předchozí kontrola schválených střelných zbraní - seznam je k dispozici na http://www.police.govt.nz/service/firearms/approved.html a vyplnit on-line formulář žádosti o "Návštěvní zbrojní průkaz a povolení k dovozu střelných zbraní".

Noví obyvatelé

Před dovozem jakýchkoli střelných zbraní je nutné získat trvalý pobyt.

Náhradní díly

 

Viz. kapitola "Dokumenty pro dočasný dovoz vozidel".

Maso

Většina potravin (maso a masné výrobky, vejce, ovoce, mléčné výrobky, atd.) podléhá biologickým omezením. Zboží musí být deklarováno na příjezdu a podléhá kontrole.

http://www.biosecurity.govt.nz/files/enter/personal/declare-or-dispose-brochure.pdf

Rostliny

 

Dovoz zvířat, ovoce a rostlin a dalších objektů, které by mohly přenášet onemocnění na území Nového Zélandu podléhá omezením. Dovoz semen, rostlin a produktů čínské madicíny je také omezený. Návštěvníci by měli dbát zvýšené péče rovněž při dovozu rostlinných produktů, výrobků ze dřeva, golfových holí a obuvi (které mohou obsahovat zbytky půdy a nečistot).

http://www.biosecurity.govt.nz/files/enter/personal/declare-or-dispose-brochure.pdf

Ostatní

 

Dovoz předmětů vyrobených ze zvířecích kůží (např. sedlářské předměty, krokodýlí kabelky) podléhá omezení - tyto předměty musí být deklarované na příjezdu a podléhají kontrole.

Příletová karta cestujících obsahuje úplné informace. V případě pochybností je návštěvníkům doporučeno, za účelem zabránit pokutě, deklarovat svůj majetek na příjezdu nebo jej ponechat v jednom z tzv. "amnestijních košů", které jsou k dispozici na letišti.

Léky: Dovoz léků by měl být doprovázen předpisem od lékaře, potvrzující že léky jsou nezbytné pro zdraví dovozce a jsou určené pro jeho osobní potřebu. Léky by měly být v původních obalech, přičemž a množství nesmí překročit 3 měsíční dávku.

Další informace jsou k dispozici na internetových stránkách Ministerstva pro primárních odvětví (http://www.mpi.govt.nz/) .

Zakázaný dovoz

Zakázané dovozní položky

Dovoz následujících předmětů je zakázán:

- Omamné látky

- Některé zbraně, jako jsou vystřelovací nože, meče v holi, boxery

- Neslušné videokazety, filmy, publikace

- Kuřácké potřeby jako je shisha, bong, a další potřeby pro konzumaci konopí nebo metamfetaminu

- Padělané peníze

- Padělané zboží

- Zboží obsahující chlorofluorouhlovodíky

Vývozní omezení

- Novozélandský "Greenstone" (Pounamu - druh nefritu), s výjimkou šperků (přívěsek, atd.)

- Maorské artefakty starší 50 let

- Kosti, peří Moa nebo jiných vyhynulých druhů

- Předměty starší 50 let, vědeckého nebo uměleckého významu

- Plody kiwi - s výjimkou Austrálie

- Paua mušle s výjimkou výrobků vyrobených z těchto mušlí

Nový Zéland je smluvní stranou dohody CITES. Vývozní povolení je vyžadováno pro zboží, jako jsou mušle, korály, zboží vyrobené z krokodýlů, ještěrů, hadí kůže, některé rostliny, motýli, některé druhy peří, atd.

Adresa pro více informací

Další informace jsou k dispozici prostřednictvím http://www.customs.govt.nz/.

Další informace

Nový Zéland nemá žádné pozemní hranice.

Celní a imigrační úředníci jsou k dispozici při všech příjezdech zahraničních lodí a letadel, bez ohledu na čas nebo den příjezdu.

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018